Výber šteňaťa Beaucerona

Pri výbere šteňaťa beaucerona je dôležité držať sa viacerých zásad:

1. V prvom rade si vyberajte šteňatá len po zdravých, štandardu zodpovedajúcich zvieratách. Je dôležité poznať povahu oboch rodičov. To, či si vyberiete šteňa po rodičoch veľmi temperamentných alebo skôr pokojných, záleží len na vás, nikdy si však nevyberajte šteňa po rodičoch, ktorí sú plachí, prípadne útočiaci zo strachu. Odhadnúť kvalitu rodičov môže byť pre laika veľmi náročné, najmä čo sa týka povahy ( o kvalite exteriéru svedčia samozrejme výstavné úspechy). Každý si však môže všimnúť, či je matka šteniat sebavedomá a ovládateľná, alebo či ju chovateľ radšej drží od vás ďalej. Každý sa môže o danom páre informovať u poradcu chovu, prípadne si zistiť výsledky povahových testov na bonitácii. Niektorí chovatelia sú dokonca ochotní ukázať vám schopnosti psa na videokazete, prípadne vám ich predviesť na živo.

2. Ďalšou dôležitou zásadou je všímať si prácu chovateľa. Je nesmierne dôležité ako ku šteňatám pristupuje. Šteňa, ktoré je v prvých šestich týždňoch svojho života zanedbávané, nikdy nevyrastie v psychicky zdravého jedinca. Správny chovateľ musí svoje šteniatka dobre zoznámiť s okolitým svetom, musí ich uviesť do kontaktu s viacerými ľuďmi (najmä formou hry), predmetmi a okolnosťami. Má im napríklad poskytnúť predmety na hranie, aby sa ich nervová sústava mohla korektne vyvíjať, umožniť im hrať sa na čerstvom vzduchu a tak spoznávať svoje okolie. Je veľmi vhodné chovateľa viackrát navštíviť ešte pred odberom šteniat. Máte tak možnosť sledovať jeho prácu, správanie sa matky šteniat a samozrejme šteniat samotných.

3. Dobrý chovateľ vám ochotne poskytne cenné rady, pomôže vám s výberom vhodného šteniatka a informuje sa o podmienkach v akých bude u vás šteňa vyrastať, pričom je len dobré ak ho zaujímajú i podrobnosti.

4. Pri samotnom výbere šteniatka je treba dať si pozor na niekoľko vecí. Je úplne samozrejmé, že šteniatka musia vyzerať zdravo. Všímajte si, či sú oči jasné, bez výtoku alebo zákalu. Andy_pemifri Koža a uši majú byť čisté, bez nepríjemného zápachu. Srsť má byť lesklá a čistá. Zuby šteniatka majú mať správne postavenie a počet. Príliš nafúknuté brušká môžu byť príznakom parazitov. Každé šteňa musí mať zdvojené paspáry na oboch zadných končatinách, pričom aspoň jeden má mať kostný základ. Ak je to pes, mal by mať do cca. 7. týždňa zostúpené oba semenníky v miešku. Dôležité je pri akýchkoľvek pochybnostiach poprosiť o radu a pomoc skúseného kynológia či veterinára (napr. vyhmatanie semenníkov môže byť pre laika obtiažne). Duševne a telesne zdravé šteniatka sú hravé a zvedavé. Radi sa s vami zoznámia ak pravda nebudú ospalé a unavené. Preto je dôležité celý vrh pozorovať dlhodobejšie. Šteniatko, ktoré spí vo svojom peliešku sa mohlo ešte päť minút pred vašim príchodom divoko hrať a pritom sa unaviť. Trvalá apatia však neveští nič dobrého, rovnako ako plachosť. Na nie veľmi hlasné zatlieskanie, alebo zaštrnganie kľúčmi štena nemá zareagovať bojazlivo. Ak chcete urobiť pre výber svojho šteniatka čo najviac, najlepšie je poprosť o pomoc skúseného odborníka.

 

 

prvý deň u nového majiteľa          » späť «