Prvý deň u nového majiteľa

Deň odlúčenia od matky predstavuje pre malého beaucerona ( ako pre šteniatka všetkých ostatných plemien) obrovský zlom v jeho doterajšom živote. Akékoľvek fyzické alebo psychické ublíženie v tomto období môže zanechať na psovi nezmazateľné stopy, ktoré ho môžu poznačiť na celý život. Preto je veľmi dôležité zodpovedne sa na odber šteňaťa pripraviť a nenechávať nič na náhodu.

Predtým ako si psíka doveziete domov mali by ste mať preňho pripravené lôžko, misky, hračky, vhodnú potravu atď., skrátka všetko čo bude šteniatko v najbližších mesiacoch potrebovať. Zistite si už dopredu akou potravou bolo šteniatko u chovateľa kŕmené (nie je vhodné hneď po odbere robiť zmeny v zložení potravy), a taktiež si zistite aké očkovania a odčervenia už šteňa absolvovalo - o tom si pri odbere vyžiadajte veterinárne potvrdenia. Mali by ste si obstarať vhodnú odbornú literatúru o výchove šteniat, v ktorej nájdete odpovede na mnohé otázky basco presahujúce rozsah tohto článku. Je veľmi vhodné mať kontakt na niekoho, kto má so psami(najlepšie s beauceronmi) bohaté skúsenosti, aby vám poradil pri prípadných problémoch. A nakoniec - je úplnou samozrejmosťou dopredu si vyhliadnuť vo vašom okolí zodpovedného veterinára, ktorý sa bude starať o zdravie vášho štvornohého priateľa.

Najvhodnejší čas na odber šteňaťa beaucerona je krátko po 49. dni po narodení nakoľko v tomto čase prebieha zvlášť dôležitá etapa psychického vývinu tzv. socializačná fáza. Jedná sa o obdobie v ktorom si šteňa vytvára a obzvlášť fixuje vzťah k podnetom z vonkajšieho prostredia t.j. vzťah k ľuďom, zvieratám, predmetom a najrôznejším situáciám. Je dôležité šteňa odobrať v tomto čase, pretože i ten najlepší chovateľ má predsa len šteniat viac a nemá možnosť každému z nich sa venovať tak, ako je pre ich zdravý duševný vývin nevyhnutné. Navyše sa u šteniat po tomto čase vyskytuje zvláštne obdobie tzv. obdobie strachu a neodporúča sa aby šteňa v tomto období menilo domov.

Pri samotnej ceste domov je najvhodnejšie aby niekto držal šteniatko v lone - bude menej rozrušené. Majte na pamäti že transport v uzavretej debničke môže psíkovi spôsobiť menší či väčší šok.

Po príchode domov umožnite malému beauceronovi aby si vykonal svoju potrebu (kým nemá potrebné očkovania nevoďte ho na príliš frekventované miesta - bližšie sa poraďte s vaším veterinárom). Nedovoľte deťom aby ho vítali veľmi hlučne. Umožnite mu v kľude sa napiť a najesť. Je pravdou, že šteniatko potrebuje po príchode kľud, neznamená to však ignorovať ho. Nedovoľte, aby k bolesti z odlúčenia získalo navyše pocit, že je na svete samo. Väčšina šteniat prvú noc osamote žalostne kňučí za matkou. To sa dá riešiť dvoma spôsobmi - buď si kňučanie nevšímajte, alebo, a to je hádam ešte vhodnejšie, prvú noc strávte vedľa jeho lôžka (napr. na rozkladacej posteli). Navyknite ho na samotu trošku neskôr, keď sa ako tak udomácni. Do jeho lôžka mu vložte nejakú hračku alebo predmet so známym pachom z pôvodného domova - tak sa mu bude v prvú noc zaspávať určite ľahšie.

 

 

výchova Beaucerona          » späť «