Výchova Beaucerona

O výchove (a výcviku) všetkých plemien psov existuje množstvo príručiek široko presahujúcich rozsah tohto článku. Úlohou tejto kapitoly nie je obsiahnuť danú problematiku v celej jej šírke (na to slúžia spomínané príručky a samozrejme výcvikové kurzy), ale poukázať na tie faktory, ktoré sú viac či menej typické pre plemeno beauceron.

Formovanie povahy

Výchova šteňaťa začína samozrejme hneď v prvých dňoch po jeho kúpe. Pritom je nevyhnutné si uvedomiť, že povaha psa je najviac formovaná v prvom polroku jeho života. Ani ďalšie obdobia života nie sú v tomto ohľade bezvýznamné - prvý polrok je však rozhodujúci. Význam prvých šiestich týždňov života a úloha chovateľa v tomto období boli už spomenuté. O budúcom type povahy kvalitného šteniatka teraz rozhodujete vy a váš prístup.
V prvom polroku života beaucerona je najvhodnejšie mať ho vnútri a to i v prípade že ho neskôr budete chcieť ustajniť vo vonkajšej búde. Pobyt v byte v blízkom kontakte s rodinou pozitívne vplýva na mladého beaucerona hneď vo viacerých smeroch. V prvom rade sa takto najlepšie začlení do rodiny, prijme ju za svoju a bude neskôr každého člena ochotný ochraňovať. Zvykne si na bežné zvuky a predmety ako napr. štrngot riadu, fén, vysávač a každodennú komunikáciu medzi ľudmi. Pobytom vnútri je šteniatko lepšie chránené pred najrôznejšími infekciami. Pes, ktorý bol držaný v mladosti v dome ho pokladá i s rodinou za svoj a chráni ho, na rozdiel od psa ktorý bol od šteňaťa v koterci - ten pokladá za svoje teritórium len koterec a jeho okolie. Z tohto dôvodu, vzhľadom na ochotu psa strážiť dom, sa aj neskôr odporúča občas ho vziať dovnútra. A nakoniec - psík sa naučí hygiene, a i v prípade že s ním neskôr pôjdete do cudzieho bytu, nemusíte sa báť, že si tam vykoná svoju potrebu. Nemusíte sa obávať, že by pobytom vnútri váš beauceron nejako schúlostivel. Ak ho chcete neskôr držať vonku, bez problémov si na nocovanie v búde zvykne. Samozrejme, že prechod z bytu von musí byť postupný, nenásilný, uskutočnený v teplejšom období a búda musí byť zateplená. Mať beaucerona aspoň do pol roka doma sa určite oplatí, pretože je obrovský povahový rozdiel madzi psami, ktorí strávili mladosť doma s rodinou a psami, ktorí boli od šteniatka držaní v koterci. Ak by psík z nejakého vážneho dôvodu (napr. alergia) nemohol byť držaný zo začiatku v byte, je potrebné mu všetko to čo by pobytom doma získal nahradiť, na čo treba mimoriadnu dávku pozornosti. Inak sa nebude jeho psychika korektne vyvíjať. Spomínaná potreba spolužitia psa s rodinou v byte je typická i pre mnohé iné bežne používané služobné plemená, je však veľmi dôležitá a preto bolo potrebné ju spomenúť.
Pri vychádzkach von vaše šteniatko zoznamujte s najrôznejšími ľuďmi, zvieratami, predmetmi a situáciami. Na všetko s čím ho mladosti zoznámite bude reagovať neskôr kľudne a s rozvahou. Na druhej strane, ak túto dôležitú etapu vývoja beaucerona zanedbáte, výsledkom bude pes s nevyrovnanou - narušenou povahou. Voďte teda vášho mladého beaucerona aj do rušnejších ulíc, neskôr aj do bežného mestského ruchu, aby si šteňa zvyklo na zvuk. Používajte hromadnú dopravu - pri nastupovaní zo začiatku berte šteniatko na ruky, neskôr ho naučte samé nastupovať a vystupovať. Navyknite vaše šteniatko na jazdu výťahom, vŕzganie smetných košov a iné bežné zvuky a situácie. Nezabudnite ho zoznamovať aj so situáciami, ktoré sa vyskytujú len zriedka - napr. styk s koňmi prípadne kravami a inými zvieratami, ktoré môže v živote stretnúť. V prípade, že vaše šteniatko dáva pred niečím najavo váhavosť (napr. vysávač) - nenúťte ho do blízkeho kontaktu s predmetom násilím. Nepoužívajte však ani príliš chlácholivé slová, šteňa to môže chápať ako váš strach pred daným podnetom. Najlepšie je približovať sa postupne a hlavne odpútavať šteniatko nejakou jeho obľúbenou hrou, pamlskami alebo hračkou. Pomôcť môže aj to, že vy sami ukážete šteňaťu, že sa niet čoho báť. Môžete to urobiť napríklad tak, že už spomínaný vysávač chytíte do ruky, prípadne po ňom pobúchate (šteniatko vás pri tom z určitej vzdialenosti pozoruje) a tak mu dokážete vašu nebojácnosť a nadvládu nad "nebezpečne vyzerajúcim hučiacim neznámym objektom". Postupným spoznávaním vzrastie v šteniatku sebavedomie a vo všetkých spomínaných situáciách sa bude chovať kľudne a s prehľadom. Neberte túto fázu výchovy šteňaťa ako nezáživnú "piplačku" ale ako formovanie povahy budúceho hrdého a neohrozeného psa, ktorý vás potom bude schopný brániť za každých okolností. Čo v tejto etape vývoja do vášho šteňaťa vložíte, to sa vám neskôr mnohonásobne vráti. Pochopiteľne, že nemôžete šteňa pripraviť na všetko, čo ho v živote čaká - avšak pes ktorý bol v mladosti zoznámený s mnohýni okolnosťami, bude vďaka svojej sebadôvere sebavedomý i v situáciách nových. Nikdy nedopustite, aby sa vaše šteňa niečoho nadmerne vyľakalo (napr. výbuch zábavnej pyrotechniky v jeho blízkosti, pohryznutie iným psom, hlasné naštartovanie motorky v blízkosti a pod.), pretože ho to môže poznačiť aj do dospelosti - najmä vtedy, ak i vy v takejto situácii podľahnete panike.
Pri čítaní tohto článku sa vám môže zdať že beauceron má niekoľko nežiadúcich vlastností. Pravda je však úplne opačná. Beauceron je vynikajúci pes, no k jeho výchove nám nepomôže nič nehovoriaci článok plný superlatív. I o ostatných služobných plemenách (napr. doberman, rotvajler atď.) vyšlo viacero publikácií, ktoré pravdu neskresľujú, ale naopak, radia majiteľom ako sa zachovať v rôznych situáciách a pomáhajú vychovať zvieratá s výbornou, typickou povahou. Takýto účel sa snaží aspoň sčasti splniť i tento článok.

Spolužitie s pánom a jeho rodinou

I keď beauceron miluje celú rodinu a taktiež celá rodina sa zúčastňuje na jeho výchove, predsa len musí byť od začiatku jasné, kto je jeho pánom. Tento sa zúčastňuje na jeho výchove najväčšou mierou, ten bude v budúcnosti psa cvičiť a toho - prečo to nepovedať - bude mať beauceron zo všetkých tvorov na svete najradšej.
Výchova má byť na jednej strane veľmi láskavá, na druhej strane veľmi dôsledná. Láska a pochvala sú vo výchove beaucerona rozhodne účinnejšie ako násilie a tvrdosť. vianoce Treba však byť dôsledný - vždy nástojte na splnení toho, čo ste po psovi požadovali - inak by vám neskôr mohol "prerásť cez hlavu". Čo sa týka trestu - nikdy netrestajte nadmerne. Hlasné a ostro vyslovené "fuj", úchop za kožu na šiji, ľahký úder novinami, neskôr i pritlačenie psa k zemi alebo stiahnutie sťahovacieho obojku sú rozhodne vhodnejšími trestami ako bezhlavé bitie rukami alebo vodítkom. Nikdy, ani pri dospelom psovi sa nemôžete nechať uniesť hnevom a vyliať si na ňom svoju zlosť. Kto so svojím beauceronom hrubo a nepremyslene zaobchádza, vychová buď psa bojazlivého a zákerného, alebo - ak je jeho pes tvrdej povahy - dostane jedného dňa všetko vrátené i s úrokmi. To pri možnostiach dospelého beaucerona môže byť zdraviu veľmi škodlivé. Trest, ak je skutočne potrebný, má prísť okamžite a pes musí presne vedieť za čo je trestaný. To isté platí i pre pochvalu. Žiaľ, často zostáva dobré správanie nepochválené, zato zlé hneď udiera do očí. Pritom je pochvala (pamlsok, hračka, pohladenie, dobré slovo) a prejavená radosť pre beaucerona najdôležitejším a najúčinnejším výchovným prostriedkom. Prirodzenú autoritu si pán nemusí nijako zvlášť tvrdo presadzovať, pes pri správnom vedení rýchlo pochopí kde je jeho miesto v sociálnej hierarchii.
Pri prechádzkach a hre platí pre beaucerona to isté čo i pre iné veľké plemená - nezaťažovať kĺby a kosti nadmerným pohybom do 12. mesiaca života, pretože by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Snažte sa riadiť jeho unaviteľnosťou a mladého psa skôr trošku brzdiť. Pri styku s cudzími ľudmi šteniatko kľudne nechajte pohladiť, získa si tak k ľuďom priateľský vzťah, ale hlavne sa tak posilní jeho sebavedomie. Nedôveru k nepriateľovi vybudujete neskôr, pri výcviku obrany. Získate tak psa ktorý vás bude brániť keď bude treba, nebude však bezdôvodne napádať. Skákaniu na ľudí sa snažte spočiatku skôr zamedziť, ako za to psa trestať (k cudzím ľuďom má byť síce priateľský, nemá však pred nimi cítiť žiaden prehnaný rešpekt). Neskôr však skákanie na ľudí musíte psa rozhodne odučiť - najmä pre starších ľudí a deti môže byť nebezpečné.

 

 

výcvik Beaucerona          » späť «